Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Abecadło emocji
Ciemna strona macierzyństwa
Stare powiedzenie głosi: każdy medal ma dwie strony. I doskonale pasuje to do trudnego tematu, jakim jest macierzyństwo. Dlaczego trudnego? Bo macierzyństwo to nie tylko słodkie westchnienia do dziecka, poranki pełne szczęścia i radość ze wspólnych zabaw…


Zapytałam kiedyś matki - internautki jakich publikacji brakuje wg nich na rynku, w sieci. O czym chciałyby poczytać i dlaczego?
Przeważająca ilość odpowiedzi dotyczyła kilku pierwszych miesięcy po porodzie: Panie zgodnie twierdziły, że gdyby wiedziały, jakie przykre niespodzianki mogą się wydarzyć – byłyby lepiej przygotowane i wiele z nich nie miałoby miejsca.

Przekonajmy się zatem, co takiego może stać się niedługo po porodzie, że niektóre z Pań wspominają ten okres jako… koszmar.


Ciało

9 – cio miesięczny inkubator, który po porodzie powinien wrócić do normy często nas zaskakuje. Jako dzieło niedoskonałe potrafi sprawić, że pierwsze miesiące po narodzinach dziecka staną się trudne do wytrzymania.
Pierwszą, zarazem najczęstszą dolegliwością są bóle kręgosłupa. Bóle na tyle silne, że potrafią uniemożliwić normalne funkcjonowanie. A świeżo upieczona mama musi funkcjonować 24/dobę, niemalże cały czas w ruchu, często nachylona nad dzieckiem. Przewijanie, kąpanie, zabawa, obowiązki domowe, które przecież nie zanikają po porodzie, wręcz przeciwnie – robi się ich nieco więcej… wszystko to stale i coraz mocniej obciąża i tak sfatygowany już kręgosłup.

Kolejna „usterka” poporodowa w rankingu to hemoroidy. Ten, niby błahy, problem zazwyczaj dokucza najbardziej przez pierwsze pół roku od momentu rozwiązania. Ból pojawia się nagle i na ogół powoduje niemożność wykonywania wszelkich czynności przez pewien okres czasu (nawet do kilku godzin). Na szczęście na rynku pojawiło się dość dużo skutecznych maści i czopków, w które warto się zaopatrzyć jeszcze przed rozwiązaniem.

Problemem może okazać się również tak piękna rzecz, jaką jest karmienie piersią. Wbrew obiegowej opinii nie każda kobieta radzi sobie z tym od pierwszego podejścia. Ba, można by rzec, że mało która mama nie ma z tym problemu. Pierwsze nieudane próby, stres, brak lub małe ilości pokarmu i wreszcie podrażnione sutki to często bariera, wydawać by się mogło, nie do pokonania. Jednak i na to jest sposób: przed przyjściem dziecka na świat kup odpowiednią maść do smarowania sutków i poszukaj sprawdzonej poradni laktacyjnej. W ten sposób zabezpieczysz się przed niepotrzebnym stresem, który może udzielić się wszystkim domownikom.

Sen – tego najbardziej będzie Ci brakowało po powrocie do domu z pociechą. Bardzo wczesne pobudki, nocny odpoczynek przerywany co 2,3 godziny + stres + obowiązki + problemy ze zdrowiem mogą stworzyć mieszankę wybuchową. Jedyną na to radą jest… więcej snu! To właśnie podczas snu organizm regeneruje siły i naprawia szkody, dlatego też nie powinnaś go sobie odmawiać. Śpij jak najwięcej! I choć przy maleńkim dziecku to trudne, to warto wykorzystać każdy moment, np. kiedy dziecko zaśnie – Ty również się połóż. To nic, że nie zrobisz prania czy nie ugotujesz obiadu, to nie jest najważniejsze!


Psychika

Ta może płatać różne figle – niekoniecznie przyjemne. Od depresji poporodowej po zwykłe rozczarowanie, bo przecież miało być tak pięknie, jak na zdjęciach…
No cóż, będzie pięknie, jeśli uświadomisz sobie w czym tkwi problem. Wspomniane wcześniej niedogodności w połączeniu z ogromnym stresem, ciężarem odpowiedzialności, często brakiem zrozumienia ze strony partnera mogą powadzić do załamania psychicznego.
Nie jest ono niczym dziwnym i zdarza się ponad połowie kobiet po porodzie. Czy można temu zaradzić? Można.

Pierwszym krokiem do sukcesu jest sama świadomość, że tak może się stać. Dalej cuda zdziała profilaktyka: sen, ustalenie z partnerem i najbliższą rodziną zasad dotyczących opieki nad dzieckiem i pomocy matce. Dobrze jest również przed porodem znaleźć pediatrę, który będzie odbierał telefony o każdej porze dnia i nocy, zawsze przyjedzie do dziecka lub udzieli porady przez telefon. Ta, z pozoru nieistotna rzecz, jest bardzo ważnym elementem tych trudnych dni, gdyż sama świadomość dostępności tej pomocy da Ci duże poczucie bezpieczeństwa.

Nie mniejszą wagę ma uświadomienie partnera o wszystkim co może się dziać oraz o jego roli w Waszym życiu. Mężczyźni często uważają, że zapewniając stabilizację finansową rodzinie spełniają swój obowiązek. Ale muszą zobaczyć, że to nie zapewni kobiecie spokoju na każdym polu, nie zapewni wypoczynku, snu i pełnego komfortu psychicznego. Pieniądze to tylko niewielka część całego kramu, zwanego macierzyństwem.
Rozmowa – to podstawowe narzędzie, które może pomóc całej rodzinie w pierwszych miesiącach życia malucha. Kobieta powinna zatem mówić partnerowi o wszystkich złych emocjach (nie liczcie, drogie Panie, że on się sam domyśli!), o problemach, niepokojach i potrzebach. Musi również uświadomić mu, że ona również ma prawo do odpoczynku – w końcu to ona jest z pociechą cały czas, podczas gdy mężczyzna znajduje wytchnienie od codziennych obowiązków w pracy.
Dobrym rozwiązaniem może być wyrobienie codziennego nawyku zajmowania się dzieckiem przez określony czas w określonych porach, np. po powrocie z pracy, zjedzeniu posiłku i odpoczynku to partner powinien przejąć dziecko na, powiedzmy 2 godziny, Ty zyskasz wtedy czas na odpoczynek. Takie przyzwyczajenie ma jeszcze jedną zaletę: powtarzalność i stałość tego nawyku daje Ci nieco komfortu w ciągu dnia, kiedy jesteś sama z dzieckiem. Wiesz, że kiedy partner wróci z pracy będziesz mogła odpocząć, zyskujesz w ten sposób świadomość, że nie jesteś z tym wszystkim sama i że nie będzie to trwało bez końca.

Warto też przyjrzeć się różnego rodzaju warsztatom, spotkaniom organizowanym przez niektóre fundacje i stowarzyszenia. Zazwyczaj są one dostosowane do możliwości matek wychowujących dzieci: podczas spotkań organizator zapewnia opiekę nad dzieckiem lub jest możliwość uczestniczenia w nich z dziećmi. Dogodne są również godziny spotkań dla mam, które pociechę wolą zostawić w domu – warsztaty organizowane są w godzinach popołudniowych, kiedy mąż/partner zdąży wrócić z pracy.


Partnerstwo

Związek dwojga ludzi po narodzinach dziecka (nawet jeśli było długo wyczekiwane) przechodzi kryzys. Nie każdy, ale znakomita większość. I trzeba mieć świadomość, że tak może się stać.
Nakłada się na to wiele czynników, tych wcześniej wymienionych i innych, o których nie było tu mowy, gdyż publikacja ta musiałaby mieć kilkanaście stron aby wspomnieć o wszystkim.

W tym przypadku warto wrócić do rady wspomnianej przy innej okazji, czyli do rozmowy. To ona jest podstawą w momentach zwątpienia, niepewności i zniechęcenia. Nie ma nic gorszego od braku komunikacji między partnerami. Nie należy oczekiwać, że „druga połowa” domyśli się, że jest źle, że potrzebujesz odpoczynku, snu, pomocy, zrozumienia czy zwykłego ponarzekania! Można oczywiście poczekać, aż partner sam zobaczy co się dzieje, ale wtedy może być już za późno. O ileż łatwiej jest po prostu problemy przedyskutować, dążyć do wspólnego ich rozwiązania. Po co czekać, trzymać w sobie emocje, potrzeby, pragnienia?

Ważne jest też uprzedzenie partnera o tym, że po porodzie będziesz miała mniej czasu, siły i ochoty na pielęgnowanie waszego związku, że to od niego w dużej mierze zależy, kiedy wasze życie intymne wróci do normy. I wreszcie, że taki stan nie będzie trwał wiecznie – najgorsze i najtrudniejsze są początki, potem WSPÓLNIE przywrócicie ład i porządek w waszym życiu prywatnym.


Przerażające? Tylko z pozoru.
W niniejszej publikacji często używane było słowo ŚWIADOMOŚĆ. I jest to całkiem zamierzone, gdyż to właśnie ona powoduje, że pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka nie muszą zamieniać się w koszmar.
Wymaga to jednak pracy ze strony obojga partnerów, zrozumienia działającego w dwie strony, wspólnego działania i rozwiązywania piętrzących się problemów.
Nie jest i nie było moim celem zniechęcenie do macierzyństwa, ale przytoczenie potencjalnych problemów, jakie może ono ze sobą nieść. Bo macierzyństwo to nie tylko sielanka rodem z serialu brazylijskiego, nie tylko pasmo nieustającej radości i szczęścia. To również ciężka praca, wyrzeczenia i stres.

Czy warto?
Z perspektywy czasu i doświadczenia mogę na to pytanie odpowiedzieć: WARTO!http://www.matkapolka.com.pl/forum/viewtopic.php?p=390#390
--- Patrycja Kowalska ---


Tagi: , bóle kręgosłupa, ciąża, depresja poporodowa, emocje, inkubator, maluch, matka, matka polka, nieszczęśliwa, po porodzie, złe samopoczucie
Podobne artykuły:
Być macochą Brzuch do wynajęcia Toksyczne matki Matka Polka z pasją Czas na dziecko? Ciężarówka, czyli ja Wielkie i małe myśli kobietki w ciąży Diety przed i po świąteczne :-) Seks na zgodę? Współczesna Matka Polka
dodaj komentarz
  19-07-10 07:06
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - czarna_lbn
Galeria - Hania
Galeria - Przemo
Galeria - plumka6
Galeria - agusia_83
Galeria - MARYANA
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite