Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Abecadło emocji
Choroba XXI wieku – brak czasu
Wiecznie w biegu. Pędzimy do pracy. Z pracy, na zakupy, do urzędów, do lekarza, do przedszkola po dziecko. Wreszcie do domu. W domu czeka na nas tysiąc obowiązków. Sami nawet nie wiemy, kiedy dzień się zaczyna, a kiedy kończy. Nie mamy czasu dla znajomych. Z przyjaciółmi przestajemy utrzymywać kontakty. Nie odwiedzamy rodziny ani sąsiadów, bo wiecznie nie ma czasu. Nie ma czasu, nie ma czasu, nie ma czasu…


Za krótka doba
Dla większości z nas doba powinna mieć przynajmniej 48 godzin, bo 24 godziny to stanowczo za mało. Często słyszę takie właśnie życzenie, wypowiadane przez znajomych: Chciałabym, żeby doba trwała dłużej.
Ustalamy sobie plan dnia, a mimo to nie starcza nam czasu na wszystko. A to nie zrobimy prania, a to nie posprzątamy w kuchni, a to nie bawimy się z dzieckiem. Nie idziemy na obiecany spacer, nie czytamy bajki na dobranoc, nie robimy mężowi masażu. Mówimy – Nie mam dziś czasu, na pewno zrobię to jutro, tylko to jutro nigdy nie nadchodzi. Mimo że mamy wszelakie udogodnienia: pralki, zmywarki, samochody, komputery, roboty itp., niewiele nam to daje. Ciągle pędzimy. Pośpiech. Wieczny pośpiech. Z firmy do firmy, z pracy do pracy, z fuchy na fuchę. Dorabiamy, dokształcamy się, z dziećmi biegniemy na basen, na angielski, na lekcje muzyki. Nie zapominajmy o aerobiku, joggingu, kosmetyczce, fryzjerze. Trzeba pozałatwiać sprawy w Urzędzie Skarbowym i w ZUS-ie, pilnować budowy domu, poszukać ekipy remontowej. Lista zadań do wykonania niestety ciągle rośnie.
Późno kładziemy się spać. Wcześnie wstajemy. Robimy po kilka rzeczy naraz, a i tak jest źle, i tak czasu jest za mało.


Chorobliwy brak czasu
Przyjdę później. Zrobię to jutro. Odwiedzę cię innym razem. Muszę biec. Przykro mi, dziś nie mogę. NIE MAM CZASU. Jak często słyszycie to zdanie? Jak często sami je wypowiadacie? Codziennie. Brak czasu to już chyba choroba XXI wieku. Cierpią na nią niemal wszyscy, a lekarstwa nie ma. Czasu nie kupimy w aptece, czy w hipermarkecie. Nie zlicytujemy go na aukcji. Nie pożyczymy od kogoś, kto nie wie co z nim zrobić. Wszyscy mamy go tyle samo. Ktoś kiedyś powiedział mi bardzo mądrą rzecz: Nie ma czegoś takiego jak brak czasu. Każdy z nas ma tyle samo czasu, co inni. Ani mniej, ani więcej. Doba trwa 24 godziny, godzina 60 minut, minuta 60 sekund. Nic się w tej kwestii nie zmieniło. Nam tymczasem wydaje się, że czas pędzi coraz szybciej, że gdzieś ucieka.


Za dużo na raz
Otaczający nas świat dostarcza nam mnóstwo różnych wrażeń, informacji, zdarzeń itp. Chcemy być na czasie i nie pozwalamy na to, aby coś nam umknęło. Nie możemy przecież wypaść z obiegu. Zatrzymać się. Przystanąć. Nie mamy już priorytetów. Nie wiemy sami, co jest dla nas najważniejsze. Pędzimy na przód. Na oślep. Niestety nie można robić i mieć wszystkiego. Zwłaszcza w jednym czasie. Musimy ustalić sobie, co jest dla nas ważne. Co się dla nas liczy najbardziej? Czego chcemy? Na co niepotrzebnie marnujemy czas? Co jest złodziejem naszego czasu? Może, kiedy odpowiemy sobie na te pytania, uda nam się zwolnić. Skupić się jedynie na tym, co jest dla nas naprawdę ważne. Dla jednych to będzie praca, rodzina, dom, zdrowie. Dla innych zabawa. Jeszcze inni postawią na przyjaciół. Ktoś skupi się tylko na sobie, a ktoś poświęci swój czas potrzebującym. Niestety musimy wybrać. Inaczej wiecznie będziemy zaganiani, zabiegani, bez chwili wytchnienia, minutki dla sąsiadki, znajomych, kolegów, dzieci, męża, przyjaciela. Jeżeli nie ustalimy sobie, co jest dla nas najważniejsze i będziemy robić wszystko, obudzimy się po kilku latach sami. Nasi znajomi odejdą w zapomnienie. Nie będziemy znać nazwiska człowieka mieszkającego obok. Nawet zwykłe Dzień Dobry rzadko komu powiemy. Dzieci dorosną i jedyne co zapamiętają z dzieciństwa, to wiecznie zabieganych rodziców, pędzących gdzieś każdego dnia. Zastanówcie się nad tym.


Czas pomyśleć
Przystańcie choć na chwilę. Zwłaszcza teraz, na przełomie roku. To przecież najlepsza pora na podsumowania, wszelkiego rodzaju życiowe bilanse, zestawienia, rankingi spraw ważnych i tych mniej znaczących. Może warto zatrzymać się i zastanowić: kiedy ostatnio bawiłam się z synkiem, kiedy spokojnie jedliśmy całą rodziną kolację przy stole, kiedy miałam chwilę na serdeczną rozmowę z przyjaciółką, kiedy odwiedziłam dziadków-staruszków, czy miałam czas na napisanie maila do bliskiej koleżanki z liceum, czy zapomniałam o urodzinach mamy, czy nikomu nie wysłałam kartki na święta? Może nie miałam na to wszystko czasu? Może znajdę go wreszcie w nadchodzącym, nowym roku?
Może.
--- Magdalena Zając ---


Tagi: brak czasu, chorobliwe, cywilizacja, porady, szybko, za dużo, za szybko, zabiegana, zabiegani, zabiegany
Podobne artykuły:
Kredyt w trudnych czasach PRZED WAKACJAMI – CO WARTO WIEDZIEĆ? DIETA WZMACNIAJĄCA NACZYNKA KRWIONOŚNE Kup prezenty na długo przed świętami Tato też jesteś niezbędny 10 zasad dobrego stylu Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Z maluchem w aucie CZY WIESZ WSZYSTKO O... PLAMACH? Kamienie – ozdoba i lek
dodaj komentarz
michalek  29-08-14 08:04
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - agusia_83
Galeria - MARYANA
Galeria - alergena
Galeria - kingau
Galeria - crysaliska
Galeria - anikirax
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite