Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Abecadło emocji
Za młoda na babcię?
Są kobiety, które na dźwięk tego słowa reagują alergią. Nie dla nich ciepłe kapcie, szarlotka i czytanie bajek, nie mówiąc już o jakieś regularnej opiece nad wnukiem. Bo kiedy ich dzieci rodzą dzieci, one właśnie jak nikt inny czują się wtedy najgorzej. Czują się stare.


Bożena niedawno przekroczyła pięćdziesiątkę. Z racji wieku wcale nie jest więc jakąś nadmiernie młodą babcią. Irytuje się jednak, gdy córka zwraca się do niej „babciu”. – Tyle razy mówiłam jej, żeby mnie tak nie nazywała. Jestem babcią, nic na to nie poradzę przecież, ale jestem babcią tylko dla swoich wnuków. Nie chcę, żeby przylgnął do mnie przydomek siwiutkiej staruszki w bamboszach, cały dzień spędzającej w oczekiwaniu na wnuki. Nie jestem jeszcze taka stara!


Pewnie, że nie jest stara. Pracuje, spotyka się ze znajomymi, niedawno się zakochała. Jeździ na wycieczki w góry, wieczorami chodzi do kina, teatru. Dużo czyta, nie wyobraża sobie życia bez ulubionej muzyki i jogi, którą ćwiczy od pięciu lat.


„Powinnaś zająć się wnukami!”


Nikt nigdy nie miał jej tego za złe. Wychowała dwoje dzieci, zapewniła im dobre wykształcenie, a gdy odeszły z rodzinnego domu, rozwiodła się z ich ojcem i zaczęła samodzielne życie. – Córka się nawet cieszyła, że nie rozpaczam, tylko próbuję sobie radzić. Sama mnie namawiała do aktywności, wynalazła mi nawet tę jogę, zachęcała, żebym otworzyła się na mężczyzn. Nie było łatwo, bo mąż odszedł do młodszej, ale w końcu się udało, poznałam kogoś, jest nam dobrze, może nawet ponownie wyjdę za mąż. Jednak odkąd na świat przyszedł mój pierwszy wnuk, córka zmieniła stosunek do mnie. Nagle okazało się, że joga zabiera mi za dużo czasu, a zamiast swoim mężczyzną powinnam zająć się wnukami. Stwierdziła nawet, że skoro weekendy mam wolne, nic nie stoi na przeszkodzie, abym w te dni miała u siebie maluszka. Proszę mnie źle nie zrozumieć, kocham swojego wnuczka, ale nie mam potrzeby spędzania z nim 24 godzin na dobę. Przecież od wychowywania są rodzice, a nie dziadkowie...


„Nie mów do mnie babciu”


Krystyna ma 49 lat. Dwa miesiące temu została babcią. Ale babcią nie czuje się ani trochę. – Za młoda na babcię jestem – mówi bez ogródek. – Wyglądam dobrze, jestem atrakcyjna, zadbana i nikt nie daje mi tylu lat, co mam. Nie wyobrażam więc sobie, żeby jakiś maluch mówił do mnie „babciu”. To by mnie automatycznie postarzyło.


Czy kwestia wieku jest zatem wiążąca dla bycia lub niebycia babcią?


Myślę, że nie. Można być bowiem w wieku odpowiednim do babciowania, wcale nie czując potrzeby posiadania wnuków albo przeciwnie – cieszyć się wnukami z metryką, która umożliwia nam zostanie nie tylko babcią, ale jeszcze mamą. Najważniejsze, by zaakceptować i pokochać dzieci naszych dzieci. Nie na siłę, nie z obowiązku, ale zwyczajnie, z potrzeby serca.Podoba Ci się artykuł?


Zapisz się do naszego Newslettera a będziesz zawsze na bieżąco z nowościami naszego portalu.


Zapraszamy!www.magdawieteska.manifo.com


--- Magda Wieteska ---


Tagi: babcia, emocje, młoda babcia, nie chcę być babcią, uczucia, za młoda, zostałam babcią
Podobne artykuły:
Przed Dniem Babci i Dziadka Rozsądek czy głos serca? Wielkie i małe myśli kobietki w ciąży Przyjaciółka niezbędna do życia? Czy moje dziecko mnie kocha? Czarne ślubne sandałki, czyli Praski Ślepy Zaułek Ciężarówka, czyli ja Dzieci a emocje Matka zniszczyła moje dzieciństwo! Święta u rodziców czy teściów?
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - anaid13
Galeria - agusia_83
Galeria - Edu91
Galeria - yetko
Galeria - MARYANA
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite